Erasmus+ პროექტის გამარჯვებული
პროგრამის ფარგლებში ელენე გრიგოლია აკადემიურ მობილობას განახორციელებს იტალიის ერთ - ერთ გამორჩეულ და ისტორიულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში - University of Naples Federico II-ში, რომელიც ევროპის ერთ - ერთ უძველეს უნივერსიტეტს წარმოადგენს.
მობილობის პერიოდში მონაწილე გაეცნობა უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო და კვლევით პრაქტიკებს, ჩაერთვება პროფესიულ და აკადემიურ აქტივობებში, რაც ხელს შეუწყობს ცოდნის, გამოცდილებისა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გაზიარებას.
Erasmus+ პროგრამაში გამარჯვება არა მხოლოდ ინდივიდუალური პროფესიული წარმატებაა, არამედ კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია NEU-ის ინტერნაციონალიზაციის, საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ევროპულ აკადემიურ სივრცეში ინტეგრაციის მიმართულებით.

NEU Law School academic staff member - Elene Grigolia is an Erasmus+ Project winner.
Within the framework of the Erasmus+ Programme, Elene Grigolia will undertake an academic mobility at the University of Naples Federico II, one of Italy’s most distinguished and historic higher education institutions, and one of the oldest universities in Europe.
During the mobility period, she will engage with the university’s educational and research practices, participate in academic and professional activities, and contribute to the exchange of knowledge, experience, and international best practices.
Being selected for the Erasmus+ Programme is not only an important individual professional achievement, but also another significant step forward in NEU’s internationalization efforts, the strengthening of international partnerships, and integration into the European Higher Education Area.
We congratulate Elene Grigolia on this remarkable achievement and wish her every success in her academic and professional development.